heder

מתוך ראיון באנגלית לטלויזיה הדרום אפריקאית

מה עורר אותך לכתוב את הספר?

ראיתי שאנשים מחפשים הרפתקאות. אנשים רצים, מחפשים אהבה, עוצמה. אבל יש יותר מדי הרפתקאות חיצוניות.

רציתי להראות שההרפתקה האמיתית היא בתוך הנפש, והדרך הכי טובה להראות את זה היא דרך סיפור, ולא בהסברים של רעיונות. לאנשים אין סבלנות לזה. אבל אם אתה מעביר סיפור שיש לו משמעות פנימית, זה יהיה הרבה יותר קל להראות איך ההרפתקה האמיתית מתחוללת בתוך הנפש ולא מחוץ לה.

האם הספר הוא בעצם הסיפור האישי שלך באיזשהו אופן?

יש באמת חלק גדול מהמסע האישי שלי בתוך הסיפור הזה, ואני מאמין שאם זה לא היה כך זה לא היה עובד. בגלל שהמסר לא עובר אלא אם כן הוא משקף מציאות אמיתית שבן אדם אכן עבר.

אם אתה מספר סיפור שרק קראת או שאתה מכיר מאיזה מקום, אתה לא אמין, זה לא ממש הסיפור שלך. זה זר לך, ולכן זה לא מעורר השראה בנפש של השומע. הדבר הכי חשוב בספר זה לעורר השראה ובלוחמי התמורות בסיעתא דשמיא זה קורה, בגלל שזה נבע מתוך מציאות פנימית שלי. זה לא משהו זר, מבחוץ. זה אותנטי, ולכן זה אמין ונוגע ללב.

img

מאיפה, בעצם, לקוחים הרעיונות בספר?

ניסיתי לקחת רעיונות מהקבלה ומתורת רבי נחמן, ולהכניס את זה בתוך הסיפור. כשמישהו קורא את זה, בדרך כלל הוא לא יודע שזה בא משם. אם הוא יודע זה עוזר, אבל גם אם הוא לא יודע, הוא יכול לקבל תמונת עולם שלמה בלי לדעת את החוקים של הקבלה, זה פשוט כבר בתוך הסיפור.

הרעיון היה לא לעשות את זה מכביד, פשוט להפוך את זה לסיפור על איך העולם עובד, לאן הוא הולך, זה הכל בתוך הסיפור.

אם זה משקף רעיונות מתוך היהדות, למה זה לא מפורש בספר?

השתדלתי לא להשתמש במושגים דתיים, ויותר מזה, לא להשתמש בשום מושג מוכר ורגיל, בגלל שתמיד כשמדברים על משהו שאנשים רגילים להכיר אותו בשם מסוים, הם מתרגמים את זה אוטומטית מתוך המוכר להם. הם הופכים את זה לתבניות מחשבה מוכרות ואז הם חושבים שהם יודעים על מה מדובר. לכן ניסיתי לתרגם את כל הדברים של התורה לשפה חדשה. בצורה כזו אף אחד לא יוכל להגיד: "אני מכיר את הרעיון הזה, אני מכיר את הדמות הזאת".

אתה לא יודע כלום! וכשאתה לא יודע כלום, אתה יכול להתחיל מסע חדש לגמרי, בגלל שכאשר אתה יודע – אתה נעול ולא יכול ללמוד עוד.

בצורה כזאת, כשאתה לא יודע על מה מדובר, אתה פוגש גיבורים חדשים, אבל בסוף אולי תגלה שאלו הן הדמויות שאתה כבר מכיר, רק מזווית חדשה לגמרי. אולי תגלה גם את עצמך בצורה חדשה לגמרי.

אפילו אם אתה נמצא באמצע הסיפור ואתה מבין שכאן אנחנו מדברים על אלוקים, זו דרך חדשה להכיר את אלוקים, לאו דווקא הדרך שבה הורגלת להכיר אותו קודם. ובצורה כזאת אתה יכול לזכות להרגשה חדשה, להתרגשות חדשה, בקשר שלך עם אלוקים ואפילו בדברים המוכרים והרגילים בחיים שלך.

אז מה בעצם הרעיון המרכזי בספר?

זהו הרעיון המרכזי, להראות איך בעצם הדברים הכי פשוטים ורגילים בחיים של כל אחד מאיתנו, הם מאד עמוקים ומלאי חיות ומשמעות. לגלות עולם חדש בחיים הרגילים שלך.

כמו שכולנו יודעים, המאורעות המרכזיים בחיים שלנו, המאורעות החיצוניים וגם הפנימיים, הם המאבק בין הטוב לרע. והעניין של המאבק הזה בין הטוב לרע מראה שכאשר אדם מתחבר לחלקים הקדושים שלו זה יכול להשפיע על כל המציאות החיצונית.

אנשים מרגישים שמה שהם עושים בחיים שלהם הוא חסר חשיבות ביחס למה שקורה בעולם וחסר השפעה על מה שקורה בעולם, כי כוחות גדולים ועצומים שולטים בכל. אבל הספר מראה שאפילו האדם הקטן ביותר, בעל הכוונות הטובות המועטות ביותר, אם הוא רק מנסה לעשות טוב, זה משפיע על כל המציאות. וזה מסר מאוד גדול לכל אחד מאיתנו: אנחנו כן יכולים להשפיע על המציאות, לא עם עוצמה חיצונית וכוח, אלא עם הכוונה הרוחנית שלנו, עם המעשים הכי קטנים שאנחנו עושים כדי להיות טובים יותר, אפילו אם זה לא דברים גדולים.

וזאת היא הנקודה המרכזית שרבי נחמן מלמד לכל אורך הדרך: כוחם הגדול של המעשים הקטנים. זה הוא המסר. ואנחנו רואים בסיפור איך זה משפיע בצורה מאד עמוקה על כל המציאות. אפילו אם מעט אנשים עושים שינוי קטן מאד בתוך עצמם, זה משפיע על כל המציאות. וזה רעיון מאד משמעותי שרציתי להראות.

הספר מדבר גם על סוף העולם.

נכון. סוף הספר זה סוף העולם. בסוף העולם מתרחשת באמת מלחמה רוחנית גדולה. זאת המלחמה האחרונה שבאמת מתרחשת היום בפועל בעולם. כל הכוחות שנוצרו מאז שנברא העולם משתתפים במלחמה הזאת, כפי שכותב הרמ"ק (רבי משה קורדוברו, מגדולי תורת הקבלה).

זאת היא המלחמה הכי משמעותית שהתרחשה מאז תחילת העולם ועד עכשיו, כך שהסיפור הזה אינו רק דרך לראות את החיים, זו גם דרך לראות את הסוף של כל העולם כפי שהוא מוכר לנו כעת, ואת תחילתו של עולם חדש.

הסיפור הזה עוסק, בעצם, בגאולה של כל העולם ושל כל בני האדם שחיים בו. ובעיקר – מה היא הדרך שלנו לנצח!

לצפייה בקובץ תגובות על הספר ולרכישה לחץ כאן

לצפייה בסרטון על הספר שהוצג לפני מפיקים בהוליווד לחץ כאן