ניוזלטר 8 – רבינו ביי

heder

רבי נחמן, כמו כל צדיק אמת, איננו רק דמות שחיה פעם. גם כעת הוא חי וקיים, ונשמתו עולה בעולמות העליונים, כל פעם למקום גבוה ונשגב יותר. וככל שהיא עולה גבוה יותר, היא יכולה לרדת נמוך יותר, לנשמות אבודות ורחוקות יותר, להושיע ולהגביה גם אותן.

אמר: "כמה (בני אדם בעלי) צלם אלוקים היו מונחים ברפש, שאני הוצאתים  מהרפש…   הלא  יש  אצלי  אנשים,  שאיני  יודע  אם השאול תחתיות היה די להם, כי גם השאול תחתיות היה קטן לפניהם (לפי רוע מעשיהם) שאם היה אפשר להם לחתור תחת שאול תחתיות – היו חותרים, ועל ידי נתקרבו (אל הקדושה)" (חיי מוהר"ן ש"י).

חבר מצפת סיפר לי איך פגש באומן מישהו שנראה כמו בעל תשובה חדש. הצלקת שהייתה לו בצוואר סקרנה אותו והוא שאל אותו איך הגיע לאומן. הבחור סיפר: הייתי בראש ארגון פשע, רחוק מתורה, רחוק מכל דבר טוב. חברים אמרו לי: "בוא לאומן לראש השנה, מה תפסיד". לא הייתי בכלל בקטע הזה של מצוות אבל הם הציקו לי. רק כשהסכימו שלא אבוא לשום תפילה ושום דבר הסכמתי לבוא. מה כבר יכול להיות. הייתי באומן, לא התפללתי, לא עשיתי שום מצוות, אפילו לא נכנסתי לקבר של רבי נחמן להתפלל. הרי סיכמתי איתם שאני לא בקטע הזה. ראש השנה נגמר וכשיצאנו מאומן הסתכלתי על הציון מרחוק ואמרתי רק: "רבינו ביי". כשחזרתי לארץ מחוץ לשדה חיכו לי שני אנשים חמושים. הם ירו בי כדור אחד בצוואר ונהרגתי. את כל זה אני מספר לך עכשיו כשאני מבין מה היה. לקחו אותי לבית חולים אבל כבר לא הייתי בחיים. ניסו להנשים אותי ולא הצליחו. באותו זמן הייתי בשמיים. עמדתי לפני שלושה צדיקים שכעסו עלי מאד והראו לי את כל המעשים הרעים שעשיתי בחיים. הבנתי שזה כבר מאוחר מידי והלך עלי, אבל אז הגיע צדיק מלא אור ומיד הבנתי שזה רבי נחמן. "תחזירו אותו לעולם", רבי נחמן אמר להם. הדיינים לא הבינו למה, ואז רבי נחמן אמר להם: "הוא תלמיד שלי". כמו שאתה מבין חזרתי לחיים ואף אחד לא הבין איך זה קרה. בכל אופן אם רבי נחמן קרא לי תלמיד שלו רק בגלל שאמרתי לו: "רבינו ביי", אני מתכוון להיות תלמיד שלו באמת.

בעוד ימים ספורים, בחג הסוכות, יציינו חסידי ברסלב בעולם כולו את יום הפטירה של רבי נחמן בח"י תשרי (מוצאי שבת ויום ראשון), ידליקו נר לכבוד נשמתו, יערכו סעודה מיוחדת לכבודו וילמדו את דבריו.

כוחו של הצדיק מתגלה באופן מיוחד בזמן ההסתלקות של נשמתו.

בכל שנה ושנה, בתאריך שבו הצדיק נפטר, הנשמה שלו בשמיים עולה לדרגה חדשה לגמרי ואז היא מקבלת רשות להשפיע בארץ בצורה הרבה יותר חזקה.

משום כך, במיוחד בתאריך של פטירת הצדיק, מי שנמצא כאן, ומתחבר לצדיק: מדבר בשבחו, לומד את ספריו, מקבל על עצמו ללכת בדרכיו ולקיים את עצותיו, יכול לקבל כוח חדש וסיוע גדול משמיים. הוא יכול למצוא בעצמו יכולת להתקדם ולהתקדש שלא פגש קודם לכן, הוא יכול להרגיש התרגשות וחיות של קדושה שלא הרגיש מעולם, הוא יכול לגלות בתוכו כוחות נפש ועוצמות שלא ידע שקיימים בו (על פי תורה ס"ו בליקוטי מוהר"ן).

רבינו עולה ועולה. גם אני רוצה לעלות. בח"י תשרי אני רוצה להידבק בצדיק החי ולהתחיל מחדש לחיות, לחפש את הרוח הקדושה הנושבת בעצותיו, שתפיח גם בי רוח חיים.

ללמוד הלכה יומית כפי שרבינו ציוה, להקדיש זמן יומי להתבודדות ושיחה עם השם יתברך כפי שרבינו לימד, לפתוח מחדש ספרי רבינו וספרי רבי נתן תלמידו, ולהתחבר אל חכמתם העמוקה.

"עָנָה וְאָמַר: עַל שְׁנֵי כִּתּוֹת אֲנָשִׁים יֵשׁ לִי רַחֲמָנוּת גָּדוֹל עֲלֵיהֶם: עַל אֵלּוּ אֲנָשִׁים שֶׁהָיוּ יְכוֹלִים לְהִתְקָרֵב אֵלַי וְאֵינָם מִתְקָרְבִים, וְעַל אֵלּוּ הַמְקורָבִים אֵלַי וְאֵינָם מְקַיְּמִים אֶת דְּבָרַי. כִּי אֲנִי יוֹדֵעַ שֶׁיִּהְיֶה עֵת בְּעֵת שֶׁיִּהְיֶה הָאָדָם מֻנָּח עַל הָאָרֶץ עִם רַגְלָיו אֶל הַדֶּלֶת, אָז יִסְתַּכֵּל עַל עַצְמוֹ הֵיטֵב וְיִתְחָרֵט מְאד מְאד עַל שֶׁלּא זָכָה לְהִתְקָרֵב אֵלַי, אוֹ שֶׁלּא קִיֵּם אֶת דְּבָרַי. כִּי אָז יֵדְעוּ שֶׁאִם הָיוּ מְקורָבִים אֵלַי וּמְקַיְּמִים אֶת דְּבָרַי – לא הָיָה שׁוּם דַּרְגָּא בָּעוֹלָם שֶׁלּא הָיִיתִי מְבִיאָם לְאוֹתָהּ הַמַּדְרֵגָה" (חיי מוהר"ן שנ"ד).